Wykłady

Treść (rozbudowana)


W każdym semestrze jest 5 wykładów w wybrane soboty, godz. 10.00 (gr. I) lub godz. 12.00 (gr. II, pierwszy i ostatni wykład o godz. 13.00). Każdy wykład trwa 45 minut, następnie przez 15 minut dzieci mogą zadawać pytania wykładowcy. Na pierwszym spotkaniu dzieci otrzymują indeksy i odbywa się uroczysta inauguracja, podczas której JM Rektor PŁ otwiera nowy semestr ŁUD PŁ.

 

Plan wykładów w semestrze letnim 2024

 

Image
Marta pokorska-Jurek

24.02.2024 (sobota) godz. 10.00 (I grupa) i 13.00 (II grupa)
Czy zęby zawsze muszą być w pysku?
Marta Pokorska-Jurek 
wielbicielka książek popularnonaukowych i reportaży, czuła obserwatorka przyrody. Absolwentka m.in. socjologii na Uniwersytecie Łódzkim. Autorka książek i słuchowisk dla dzieci (Piezz BandKoziołkowy wilkKot Maurycy chce być dzidziusiem) oraz podcastów – m.in. dla Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz dla Audioteki. Namiętnie kolekcjonuje zęby, które – obok szkieletów i czaszek – pokazuje na instagramowym koncie @zeby.zwierzat.
Zęby mogą służyć nie tylko do rozdrabniania pokarmu, ale też do komunikacji, do oznaczania terytorium i kopania nor, do higieny, do odstraszania wrogów i do podrywania samic, do przegryzania drzew i łamania kości, do wstrzykiwania trucizny, a nawet do lokalizowania pożywienia. Niektóre zwierzęta żyją dosłownie tak długo, jak pozwalają im na to ich własne zęby, są i takie, które produkują ich w ciągu życia tysiące! Podczas wykładu zobaczycie zdjęcia, prawdziwe czaszki oraz modele zębów zwierząt - przekonacie się, że zęby mogą być fascynujące!

 

 

Image
Marek Michalak

 

 

23.03.2024 (sobota) godz. 10.00 (I grupa) i 12.00 (II grupa)
spotkanie autorskie z drem Markiem Michalakiem - Rzecznikiem Praw Dziecka (2008-2018), Kanclerzem Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, inicjatorem wielu pożytecznych zmian w prawie na rzecz dzieci. Obecnie min. autor książek dla najmłodszych. Każdą historię konstruuje tak, aby nauczyć, pobudzić do refleksji i rozwijać emocjonalne kompetencje czytelnika. Marek Michalak nie traktuje dzieci jak biernych odbiorców, przeciwnie, zachęca je do aktywnego uczestnictwa, do myślenia, analizowania i wyrażania własnych przemyśleń.

Na spotkaniu dowiecie się, co naprawdę w życiu jest ważne, czyli będzie min. o szacunku, tolerancji i miłości do bliźnich.

 

 

 

 

 

Image
Marcin Kozanecki

06.04.2024 (sobota) godz. 10.00 (I grupa) i 12.00 (II grupa)
Czy woda może lecieć w kulki?
prof. dr hab. inż. Marcin Kozanecki
Katedra Fizyki Molekularnej Politechniki Łódzkiej
Woda – królowa życia – ulotna i subtelna, lekka i delikatna, ale również twarda i zimna. Królowa kapryśna. Woda to jedna z najbardziej tajemniczych substancji. Towarzyszy każdemu z nas przez całe życie i na pewno każdy z Was korzysta z jej dobrodziejstw na co dzień – nawet brudaski! Fascynowała malarzy, kompozytorów i pisarzy. Taka codzienna i prosta, a jednak zupełnie zwariowana, szalona. Do tej pory naukowcy głowią się, jak wyjaśnić jej właściwości, które bardzo mocno odbiegają od właściwości innych „normalnych” substancji. Spróbujmy się zatem wybrać w świat cząsteczek i atomów – malutkich „kuleczek”, z których chemicy potrafią tworzyć materiały o bardzo różnych właściwościach. Przyjrzyjmy się cząsteczkom wody, temu jak łączą się w większe struktury i co z tego wynika. Spróbujemy odpowiedzieć na tytułowe pytanie, czy woda może lecieć w kulki. Zastanowimy się, jak skleić wodę, dlaczego zimą solimy chodniki i czy lód zawsze jest mokry. Bul, bul, bul … zanurzamy się do niezwykłego, tajemniczego, królestwa.
 

 

Image
Dorota Niessen

 

 

 

18.05.2024 (sobota) godz. 10.00 (I grupa) i 12.00 (II grupa)
Cuda biologii. Nauka kluczem do tajemnic natury
Dorota Nissen
naukowczyni z pasji, studiowała w 5 różnych krajach, obecnie pracuje w Novozymes, jednym z największych na świecie przedsiębiorstw, które zajmują się produkcją enzymów. 
Dorota opowie Wam o swojej drodze do zostania naukowcem i o tym, jak jej praca przekłada się na lepszą przyszłość naszej planety. Dowiecie się o super mocach, które posiadają enzymy, białka i bakterie. Może brzmi, jak science fiction, ale to czysta nauka! 

 

 

 

Image
Adam Małagowski

 

15.06.2024 (sobota) godz. 10.00 (I grupa) i 13.00 (II grupa)
Podróże na Księżyc
Adam Małagowski
inżynier do spraw komputerów na pokładach samolotów i satelitów w firmie Boeing. Absolwent studiów w dziedzinie lotnictwa i kosmonautyki. Pasjonują go obserwacja Ziemi oraz eksploracja przestrzeni kosmicznej. 
Jesteście ciekawi świata? A może fascynują Was misje kosmiczne? Jeżeli choć jedna z odpowiedzi jest twierdząca mamy dla Was wspaniałą propozycję! Podczas wykładu zgłębicie tajniki podróży kosmicznych i samego Księżyca. Dowiecie się również, w jaki sposób załoga przygotowuje się do wyprawy na Księżyc, jak wygląda dzień z życia astronauty i jakim problemom musi stawiać czoła każdego dnia. Adam Małagowski opowie również o swoich doświadczeniach związanych z symulacją misji na Księżycu, czyli kim jest analogowy astronauta.
 

 

Strona dziala - zabbix